V Praze odstartoval jubilejní dvacátý Febiofest!
15.03.2013
O hlavní cenu se budou ucházet v české premiéře nejzajímavější první a druhé filmy evropských tvůrců z produkce loňského roku! Grand Prix Febiofestu, který se konal poprvé v sezóně 1993, tak bude v tomto roce vyhlášen už po dvacáté!
Na letošní Febiofest přijíždí velmi silná sestava čtyřiceti zahraničních hostů a své filmy doprovodí i čeští zástupci Mira Fornay, Mark Ther a Matěj Chlupáček. Výstavu Tváře Agnieszky Holland přijede uvést sama polská režisérka a loňská držitelka Kristiána za přínos světové kinematografii.
A co nás čeká v hlavní soutěžní sekci Nová Evropa? Se sedmnáctiletým hrdinou finského debutu Miss Blue Jeans režiséra Matti Kinnunena se vracíme na konec 70. let do finského provinčního města Oulu. V britském filmu Rozbitý svět dalšího debutanta Rufuse Norrise se dospívající hrdinka musí vyrovnat s krutou a zraňující realitou světa dospělých, v čemž se jí snaží pomoct její osamělý otec ztvárněný Timem Rothem.
Německý snímek režiséra Jana Speckenbacha Nezvěstné děti byl nominován Evropskou filmovou akademií na cenu za nejlepší evropský debut. Norská filmařka Eva Sørhaug, přináší ve svém drsně naturalistickém snímku 90 minut portréty obyčejných lidí, kteří se z nejrůznějších důvodů uchýlili ke krajnímu řešení – vraždě.
Švýcarský soutěžní příspěvek Sestra se v únoru dostal dokonce do širšího výběru filmů nominovaných na Oscara za nejlepší zahraniční film. Ursula Meier, jejíž prvotina Home byla uvedena na Febiofestu před čtyřmi lety, v něm vypráví o vztahu bratra a sestry snažících se přežít v alpském lyžařském středisku.
Ani rumunský filmař Marian Crişan není na Febiofestu nováčkem. Ve svém druhém celovečerním snímku Rocker přináší nesmírně sugestivní portrét otce, který obětuje celý svůj život kariéře syna, ze kterého by měl rád rockovou hvězdu.
Francouzsko-izraelská koprodukce Boží sousedé debutujícího režiséra Meni Yaeshe nahlíží na problém náboženského fundamentalismu z úplně jiného pohledu. Holandská režisérka Anna Threes se ve svém snímku Tiché město vydala se svou hrdinkou do japonského Tokia, aby tam nalezla tajemství dokonalého suši.
Polský režisér Krzysztof Lukaszewicz svůj druhý celovečerní opus Ať žije Bělorusko! nemohl natáčet přímo v Bělorusku, protože v něm vypráví skutečný příběh mladého rockera, který se odvážil vzdorovat samotnému Lukašenkovi a jeho zrůdnému režimu.
Francouzská režisérka Alice Winocour se naopak vydala do 19. století. Její celovečerní prvotina Augustine je pozoruhodnou studií ženské hysterie a počátků její léčby, viděnou naprosto současnýma očima.
Estonský režisér Ilmar Raag zamířil zase se svou hrdinkou do Paříže. Estonka v Paříži vypráví příběh rozvedené ženy, jež získá místo pečovatelky u bohaté stárnoucí Pařížanky, kterou ztvárnila Jeanne Moreau.
Hrdiny belgického snímku Děti z Kinšasy nejsou žádní boháči. Jsou to dětští bezdomovci z ulic konžské metropole, kteří se rozhodnou založit rockovou kapelu.
V soutěži o Grand Prix Febiofestu nebude chybět ani domácí zástupce – a letos to budou dokonce dva snímky! Můj pes Killer je sice z větší části filmem slovenským, byl ale natočen v české koprodukci. Mira Fornayová si za něj v lednu odnesla hlavní cenu z festivalu v Rotterdamu.
Druhým domácím soutěžním příspěvkem je debut teprve devatenáctiletého Matěje Chlupáčka Bez doteku. Drsné existenciální drama je studií mladé dívky, která se snaží uniknout před problémy v rodině, až skončí jako prostitutka v nevěstinci.
Fero Fenič, Geraldine Chaplin
Kategorie:
Filmy,
Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, youtube, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, youtube video, youtube com, zahraniční režiséři, režiséři, filmový festival, Filmové festivaly, Febiofest, Febiofest festival, Febiofest foto, Febiofest photo, Febiofest Praha, Cinestar Anděl Praha, Cinestar Anděl, české festivaly, mezinárodní festival, filmoví tvůrci, předsedkyně poroty, porota Febiofestu, čestná předsedkyně, Cena Jaromila Jireše, zahájení festivalu, Febiofest 2013