V Praze začíná první ročník Festivalu íránských filmů!
11.01.2012
Filmovou přehlídku ve středu odstartuje nejsledovanější íránský snímek poslední doby - Rozchod Nadera a Simin! Festival, která se koná v České republice poprvé v takto ucelené formě, představí průřez tvorbou nejuznávanějších íránských filmařů, kteří jsou ověnčeni nejprestižnějšími mezinárodními cenami!
Pořadatelé připravili pestrou dramaturgickou skladbu a rozdělili snímky do třech sekcí: Hraný film, již určuje téma Ženy v íránské kinematografii, dokumentární sekce Teherán, jež realisticky přiblíží život v íránské společnosti, zejména pak v Teheránu, a Sekce krátkých filmů, která dává prostor výjimečným mladým filmařům.
Kromě nejpopulárnějšího snímku Rozchod Nadera a Simin, který je po právu označován za jeden z nejlepších filmů roku 2011 a je horkým kandidátem letošních Zlatých glóbů a Oscarů, uvede festival filmy režisérky Rakhshan Bani-Etemad s názvy Gilane a Feťačka.
Snímek Rozchod Nadera a Simin režiséra Asghara Farhadiho bude během festivalu uveden hned dvakrát. Havní hrdinové Nader a Simin v něm stojí před osudovým rozhodnutím: zatímco žena chce opustit Írán spolu s jejich dcerou, manžel nechce a nemůže, stará se totiž o nemohoucího otce ...
Film Gilane je příběhem mateřské statečnosti a lásky na pozadí válečného utrpení. Děj se odehrává v roce 1988 během vrcholící války mezi Íránem a Irákem. Gilane doprovází svou mladou těhotnou dceru Maygol z rodné vsi za dceřiným manželem do boji zmítaného Teheránu. Skutečnost, která je čeká na konci jejich strastiplného putování, je však děsivá a zdrcující …
Snímek Feťačka vypráví o životě dívky Sáry, která by se měla brzy provdat za svého snoubence, jenž se zanedlouho vrátí ze studijního pobytu v Torontu. Rozhodně však nepůsobí jako romantická nevěsta: dny a noci ji totiž zaměstnává snaha obstarat svou pravou lásku – heroin ...
Mahi a Heiran je další film odehrávající se během íránsko-iráckého konfliktu. Ústřední postavou příběhu je mladá venkovská dívka, která se zamiluje do afghánského imigranta. Prostřednictvím dokumentárních záběrů ilegálních přistěhovalců a reality uprchlických táborů film ukazuje pošlapávání lidských práv Afghánců ...
Foto: Festival íránských filmů
Součástí sekce Hraný film je jeden z počinů mezinárodně ceněné režisérky Manijeh Hekmat nazvaný Tři ženy. Snímek prostřednictvím děje zkoumá íránské tradice a jejich roli v současné společnosti a zachycuje generační konflikty v příběhu ženy, která pátrá po své ztracené matce a dceři.
Dnes ještě ne je snímkem zachycujícím každodenní život mladé úspěšné grafičky Shahrzad, jejiž klid a bezstarostnost naruší bývalá partnerka hrdinčina snoubence, když se usadí v jeho bytě. Shahrzad si ví, že musí učinit důležité životní rozhodnutí, aby zachránila svůj partnerský vztah. To však neustále odkládá ... Autorem je jedna z nejúspěšnějších íránských hereček a režisérek Niki Karimi, která si zahrála ve více než dvaceti filmech.
Festival íránských filmů potrvá ve velkém a malém sále pražského Kina Světozor až do neděle 15. ledna a diváci se mohou těšit na celkem sedmnáct projekcí.
Filmy:Rozchod Nadera a Simin
Kategorie:
Filmy,
Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, zahraniční režiséři, režiséři, filmový festival, íránské celebrity, íránské herečky, Filmové festivaly, íránští režiséři, íránské filmy, íránští herci, Festival íránských filmů, Festival íránských filmů Praha, Festival íránských filmů 2011, Festival íránských filmů program, Festival íránských filmů první ročník, Festival íránských filmů projekce, íránský film, Rozchod Nadera a Simin trailer